O projektu

Název projektu: UTB RO/2020/03, Znalostní pohled na organizaci

Hlavní cíl: V návaznosti na předchozí RVO projekty (RO/2016/07, Zvýšení výkonnosti organizací prostřednictvím řízení lidského kapitálu, a RO/2018/04, Podpora sdílení znalostí pro zvýšení výkonnosti organizace), pokračovat ve výzkumu prvků konkurenční schopnosti organizací spojených s lidmi.

Dílčí cíle:

  • Identifikovat, jak koncepce Průmyslu 4.0 bude pravděpodobně ovlivňovat způsob práce s lidmi v organizaci, personální procesy, a jak pravděpodobně ovlivní organizační kulturu ve společnosti.
  • Pokračovat ve zkoumání faktorů, které ovlivňují intenzitu a kvalitu sdílení znalostí v organizacích a v co-workingových pracovištích, a ve shromažďování best practices pro podporu sdílení znalostí v organizacích.

Anotace projektu:

Udržet si konkurenční výhodu je pro mnoho firem v tomto dynamickém prostředí stále obtížnější. Probíhající změny v prostředí vyžadují, aby organizace, pokud si chtějí udržet konkurenceschopnost, se učily více a rychleji a přicházely s inovacemi. Změny v prostředí vedly zároveň k tomu, že v mnoha organizacích se změnila povaha práce. V řadě případů je nyní vyžadováno, aby zaměstnanci u práce spíše přemýšleli, plánovali a rozhodovali, než jen prováděli rutinní úkoly, jako jsou smontování, výkopy apod.

Uvedené faktory vedou k tomu, že pozornost vědeckých pracovníků i praktiků se začíná soustředit na prvky konkurenční schopnosti spojené s lidmi. Podle přístupu založeného na zdrojích (resource-based view of the firm), určuje schopnost firmy získat a udržet si konkurenční výhodu rozsah, v němž firma řídí zdroje, které jsou vzácné, hodnotné, nenapodobitelné a neobchodovatelné (Hayton 2003). K těmto zdrojům řadí přístup založený na znalostech (knowledge-based view of the firm) právě znalosti zaměstnanců a uvádí, že tyto znalosti jsou základem konkurenční schopnosti firmy a hlavním hnacím mechanismem hodnoty firmy (Bock et al. 2005).

V předchozích projektech se podařilo rozvinout spolupráci s praxí, a to prostřednictvím realizace tzv. sdílecích workshopů a tzv. sdílecích exkurzí. V novém projektu chceme v těchto aktivitách pokračovat.

Řešitel projektu: Ing. Jana Matošková, Ph.D.

Členové řešitelského týmu: Ing. Zuzana Crhová, Ph.D., Ing. Petra Benyahya, Ph.D.,
Ing. Lucie Tomancová, Ph.D., doc. PhDr. Ing. Aleš Gregar, CSc., Ing. Lucie Macurová, Ph.D., Ing. Lukáš Danko, Ph.D.

Doba řešení projektu: 2020 - 2021

Aktuální informace naleznete také na facebooku a LinkedInu.

Projekt FaME UTB RO/2020/03
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky